• Systém duálneho vzdelávania

ŠKOLA JE PARTNEROM NÁRODNÉHO PROJEKTU

"DUÁLNE VZDELÁVANIE A ZVÝŠENIE ATRAKTIVITY A KVALITY OVP"

Operačný program: 312000 - Operačný program Ľudské zdroje
          Kód ITMS: 312011C789
          Dĺžka realizácie: 01.2016 - 10.2020

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

www.siov.sk                     www.dualnysystem.sk                       www.esf.gov.sk                www.minedu.sk

Systém duálneho vzdelávania

Systém duálneho vzdelávania je systém odborného vzdelávania, ktoré pripravuje na výkon povolania. Vyznačuje sa úzkym prepojením všeobecného a odborného teoretického vzdelávania s praktickou prípravou žiakov u konkrétneho zamestnávateľa. Teoretická výučba v škole sa strieda s praktickým vyučovaním v priestoroch zamestnávateľa v pomere  50% teórie a 50% praxe.

Systém duálneho vzdelávanie je založený  na

Zmluva o duálnom vzdelávaníhttp://psk-dokumenty.assecosolutions.sk/data/att/7228.pdf medzi zamestnávateľom a strednou odbornou školou,

-        Učebnej zmluve medzi zamestnávateľom a žiakom.

Realizáciou duálneho vzdelávania zamestnávateľ získa:

-        vysokokvalifikovanú pracovnú silu,

-        plynulý prechod pracovnej sily zo vzdelávania na trh práce,

-        nadobudnutie kvalifikácie a praxe pracovnej sily priamo u zamestnávateľa,

-        osvojenie si pracovných návykov pracovnej sily priamo vo výrobnom procese

u zamestnávateľa,

-        vplyv zamestnávateľov na praktický obsah odborného vzdelávania,

-        úzku spoluprácu podniku, školy a žiaka,

-        záujem štátu a stavovských organizácií o podporu rozvoja duálneho vzdelávania,

-        zvýšenie konkurencieschopnosti v rámci Slovenska a členských krajín EÚ.

Systém duálneho vzdelávania je výnimočný tým, že vytvára partnerský vzťah medzi zamestnávateľom a žiakom, ktorý je definovaný vo forme učebnej zmluvy, ktorá upravuje práva a povinnosti zmluvných strán vo vzťahu k praktickému vyučovaniu žiaka. Ďalším dôležitým aspektom systému duálneho vzdelávania je aj vzťah medzi zamestnávateľom a školou uzatvorený na zmluvnom základe vo forme zmluvy o duálnom vzdelávaní, ktorá upravuje najmä rozsah, podmienky a koordináciu odborného vzdelávania žiaka s učebnou zmluvou, teda koordináciu teoretického a praktického vyučovania žiaka. Za celé praktické vyučovanie zodpovedá nielen škola, ale aj zamestnávateľ, ktorý súčasne znáša všetky náklady spojené s jeho realizáciou.

Na našej škole sa v súčasnosti realizuje systém duálneho vzdelávania v učebnom odbore 2487 H 01 autoopravár mechanik v spolupráci s firmou ROŠERO – P  s. r. o., Sadová 14/A, 052 01  Spišská Nová Ves, ale budeme radi, ak sa škole podarí uzatvoriť zmluvy aj s inými zamestnávateľmi, či už z oblasti strojárstva, alebo potravinárstva.

Systém duálneho vzdelávania OVP = teoretické vyučovanie v ŠKOLE + praktické vyučovanie u ZAMESTNÁVATEĽA

Viac informácií nájdete na:              http://dualnysystem.sk/                            http://rsov.sk/

V systéme duálneho vzdelávania spolupracujeme:

ROŠERO - P  s. r. o.

Sadová 14/A

052 01  Spišská Nová Ves

Učebný odbor: 2487 H 01  autoopravár mechanik

• Kukučínova 9 054 27 Levoča Slovakia
      • Ing. Alena Hrešková - riaditeľka školy, odborné strojárske predmety, riaditel@souplevoca.sk RNDr. Viera Labudová - zástupca riaditeľa školy pre teoretické vzdelávanie, zastupca@souplevoca.sk Ing. Monika Fľaková - zástupkyňa riaditeľa pre technicko-ekonomickú činnosť, ekonom@souplevoca.sk Ing. Erika Sopková, hlavná majsterka odbornej výchovy, hmov@souplevoca.sk